Kapat !

Blog Yaz
  
Kullanıcı Adı : Şifre: Beni hatırla (Yeni Üye - Şifremi Unuttum)
Ana Sayfa Üye Ol Şairler Mektuplar Forum Sayfaları Chat Sayfası Şiir Yaz Mektup Yaz Blog Yaz

menü

 

  Video Izle
  Sohbet
  Arkadaş
  Kitap
  Tatil
  Ekart
  Forum
  Şarkı Sözleri
  Biyografi
  Türküler
  Radyolar
  Üniversiteler
  Biliyormuydunuz ?
  Tc Kimlik No
  Gezi Rehberi
  Araba Resimleri
  Çiçek Resimleri
  Ekran Koruyucu
  Şairler
  Rüya Tabirleri
  Ata Sözleri
  Şifalı Bitkiler
  Gazeteler
  Bilmeceler
  Program İndir
  Sinema

eğlence

 

  Dikkat Şahan Çıkabilir
  Komik Animasyonlar
  Komik Fıkralar
  Komik Yazılar
  Komik Karikatür
  Komik Videolar
  Komik Resimler

bayanlar için

 

  Yemek Tarifleri
  Bebek İsimleri
  Kalori Cetveli
  Güzellik Estetik
  Diyet

istatistik

 
Toplam siir sayisi:   13,529
Bugün eklenen siir : 0
Bugün eklenen mektup : 0
Bugün eklenen blog : 0

Toplam kullanici online :: 0 Kayitli, 0 Misafir
Kayitli Kullanicilar:


 

Cinsellik

Ailenin bir aradayken cinsellikten söz etmesinin pek çok yararı vardır. Çocuklar kendilerini seven ve önemseyen anababalarından yaşamın önemli bir bölümünü öğrenirler. Anababalar çocuklarının büyürken öğrenmeye gereksinim duydukları şeyleri öğrenmelerine yardımcı olmalıdır. Tüm kartların açık olması herkesi rahatlatır. Hiç kimse sorunuyla, üzüntüsüyle ve sorusuyla tek başına kalmaz.

Ancak anababaların çocuklarıyla konuşması her zaman kolay değildir. Bazı anababalar cinselliğin hiç konuşulmadığı evlerde yetişmişlerdir. Kendi çocuklarının böyle yetişmesini istemezler, ama konuşmak da onlara çok zor gelir. Utanırlar ve onların utançları çocukları da utandırır. Cinsellik gibi çok kişisel bir konuda utanç duyulmasına hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık rastlanır.

Çocukların anababalarının utandıklarını anlamaları işe yarayabilir. Anababanin bu konuda konuşurken kendisini acemi hissettiğini itiraf etmesi de konuşmayı kolaylaştırabilir.


Bazı anababalar, "Benim çocuklarım cinsellikle ilgili sorular sormuyor," derler. Aslında çocuklar çok ilgilidirler, ama konuyu nasıl açacaklarını bilemezler. Belki de cinsellikten açıkça söz etmek akıllarına hiç gelmemiştir. Anababalar yardıma hazır olduklarını çocuklarına hissettirerek onları yüreklendirebilirler. Anababa çocuğa, "Senin yaşındaki çocukların cinsellikle ilgili çok soruları olur. Senin de varsa, yanıtlayabilirim," diyebilir.

Cinsellikten söz etmenin çok kişisel olduğunu akıldan çıkarmamalıdır. Açıkça tartışmak sağlıklıdır, ama herkesin mahremiyetini koruma hakkı vardır. Anababalar kendilerine büyümeyle ilgili soruların sorulmasını isterlerse de kendi cinsel deneyimlerini çocuklarıyla tartışmak istemezler. Çocuklar sorulannı ve duygularını ortaya attıkları zaman kabullenilmeyi isterler, ama işlerine karışılmasını hoş karşılamazlar. İki tarafın mahremiyetine saygı göste­ rilerek bilgiler ve değerler paylaşılabilir.


Bazı anababalar, "Çocuklarla cinsellikten söz etmek onlara her şeyi' anlat­ mak demektir," diye düşünürler. Aslında her şeyin anlatıldığı bir konuşma hiç de yararlı olmaz. Çünkü çocuklar büyümenin çeşitli aşamalarına eriştikçe, o aşamalarla ilgili konuşmaları yapma gereğini duyarlar.

Genellikle büyükler kendi aralarında konuşurlarken söz cinselliğe gelince, eğer etrafta çocuklar varsa konuyu değiştiriverirler. Aslında bu tür fırsatlar çocukları bilgilendirmek için kullanılabilir.

Anababalar çoğu zaman çocuklarına cinselliği öğretmek için yeteri kadar bilgilerinin olmadığı duygusuna kapılırlar. Kaç yetişkin yumurtalık tüplerinin yerini, hangi hormonun yumurtlamaya neden olduğunu, erkek çocukların seslerinin değişime uğrarken neden çatladığını bilir ki? Çocuklar cinsellikle ilgili sorular sormaya başladıklarında bu tür bilginin önemi olmayabilir. Biyolojik bilgiler gerektiği zaman, kitaplardan öğrenilebilir. Ama çocukların istedikleri bu değildirki. Çocuklar anababalarından ansiklopedik bilgiler değil, ıslak rüyalarının doğal olduğunu, ergenliğin her çocukta değişik zamanlarda başladığını, mastürbasyonun hiç de zararlı olmadığını duymak isterler. Sevgiyle verilecek bir rehberliğe gereksinim duyarlar.

Bu kitap ergenlik öncesi çocuklar için yazıldı. Bu çocukların cinsellikle ilgili arkadaşlarından duydukları ve TV'de gördükleri her zaman sağlıklı ve doğru değildir. Çocuklar tanıdıkları ve güvendikleri yetişkinlerden cinselliği öğrenirken, gerçeklerin yanı sıra sevgiyi ve değerleri de öğrenirler. O zaman erken seks yapma olasılıkları azalır ve büyüdükçe kendileri için en iyi olana karar vermede daha sorumlu davranabilirler.

Ergenlik öncesi çocuklarla cinselliği konuşmak, bulûğ çağındaki ya da yetişkin kişilerle konuşmakla aynı değildir. Bu dönemde onlar için spordaki becerileri, okul başarıları ve sosyal ilişkileri seksten daha önemlidir. Bilgilen­ mek isterler ama yetişkinlerin yaşadığı cinsellikle boğulmak istemezler. Bu nedenle bu kitaptaki yanıtlar, kısa, ilgilerine ve yaşlarının gereksinimlerine göre ayarlanmıştır.


Bazı çocuklar yazılanların tümünü bir defada okumaya hazır olabilirler. Bazıları konudan konuya atlayabilirler. Ya da yeni sorulan oldukça zaman zaman okuyabilirler.

Anababalar da çocuklarıyla birlikte bu kitabı okumak isteyebilirler. Kitabın sonunda verilen listedeki kitaplardan yararlanabilirler. Çocuklar büyüdükçe bulûğ çağındaki çocukların özel ilgilerini yanıtlayacak kitapları okumak iste­ yebilirler.

Çocuklar okuldan, yazılı ve görsel basından, arkadaşlarından öğrenecekleri bilgilere ek olarak, evden de sevgiyle verilecek bir rehberliğe gereksinim duyarlar. Bu kitabın çocuklar ve anababalar arasında geçen ve geçecek konuşmalara ışık tutacağını umuyorum.


B Ü Y Ü ME

Çocuklar nasıl değişir?

Büyüdükçe bedeniniz değişir. Herkesin dikkatini çeken ilk değişiklik sürek­ li irileşmeniz, uzamanız ve güçlenmenizdir. Bedeniniz bir çocuk bedeninden yetişkin bir kişinin bedenine dönüşür. Anababa olmak isteyeceğiniz günler için üremeye hazırlık yaparsınız.

Ergenlik nedir?

Ergenlik bedeninizin değişmeye başlamasıdır. Küçük bir kız ya da erkek çocuktan yetişkin bir kadın ya da erkeğe dönüşürsünüz.

Ergenliğin başlamasının nedeni nedir?

Beyninizdeki bir iç salgı bezinin hormon denen kimyasal bir sıvıyı salgıla- masıyla ergenlik başlar. Bu hormon kan dolaşımıyla cinsiyet organlarınıza gider, onları kendi hormonlarını salgılamaları için uyarır. Tüm bu hormonlar bedeninize değişme zamanının geldiğini haber verirler.


CİNSELLİĞİ KEŞFETMEK

Büyürken meraklı olmak normal midir?

Kız ve erkek çocukların büyürken olanları öğrenmeye meraklı olmaları normaldir. Bedeninizdeki değişiklikleri fark etmişsinizdir ve bunlann ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Henüz gelişmeye başlamamışsanız bile, yine de soracak sorularınız vardır. Durmadan büyümeyi düşünüp konuşmak istemeyebilirsiniz, ama siz de öteki çocuklar gibiyseniz, meraklı olmanız doğaldır.

Çocuklar kendi bedenleri hakkında sorular sorarken karşı cinstekileri de merak ederler. Bu da doğaldır.

Cinsellik konusunda soru sorulur mu?

TV şovlarında, haberlerde ya da başka çocuklardan cinsellik konusunda çok şey duyarsınız. Herkes her şeyi biliyor gibidir. Siz bir şey bilmediğinizi söylemeye utanabilirsiniz, ama içinizden, bunların daha iyi anlatılmasını istersiniz.

Güvendiğiniz birine -anababa, öğretmen, akraba- bu konuda sorular sorarsanız, duyduklarınızın bazılarının pek doğru olmadığını görürsünüz. Her şeyi biliyormuş gibi görünen bazı kişilerin hiç de öyle çok şey bilmediklerini

anlarsınız. Üzüldüğünüz şeylere üzülmemeniz gerektiğini farkedersiniz. Cinsellik konusunda doğrudan ve doğru bilgi almak sizin için önemlidir. Bu bilgiler sizi rahatlatır, büyüdükçe yaşamınızla ilgili daha iyi seçim yapmanıza yardımcı olur.


KIZLARIN VE ERKEKLERİN BEDENLERİ NEDEN FARKLIDIR?

Stacey'nin küçük kardeşi bir gün kuzeni Sam'i banyoda gördü. Penisini gösterdi ve "Neden bundan bende yok?" diye sordu.

 


Stacey güldü. Kardeşine kızların ve erkeklerin birbirlerinden farklı oldukla­ rını söyledi. Erkeklerin cinsel organları kolayca görülür. Kızlarınki erkeklerinki gibi kolayca görülemez, çünkü bir bölümü karınlarının içindedir.

Cinsiyet organlarımız, doğa tarafından üreyecek -bebek yapacak- biçimde düzenlenmiştir. Bebeği kadın ve erkek birlikte oluştururlar, ama rolleri farklıdır.

Bu nedenle kadınların ve erkeklerin bedenleri de farklıdır. İnsanlar cinsel organlarını kullanarak ürerler. Herkes anne ya da baba olmak istemeyebilir, ama herkesin cinsellikle ilgili duygu ve düşünceleri vardır.

Çünkü, cinsellik insan olmanın doğal bir parçasıdır.

 


Cinsellik, Kadın ve cinsellik, hamilelikte cinsellik, islamiyette cinsellik, evlilikte cinsellik , gebelikte cinsellik, erkeklerde cinsellik

hazır sms

 

  Anneler Günü Mesajları
  Babalar Günü Mesajları
  Aşk Sevgi Mesajları
  Dostluk Sözleri
  Doğum Günü smsleri
  Özür smsleri
  Evlilik Kutlama smsleri
  Ayrılık Smsleri
  Bayram Mesajları
  Sevgililer Günü Mesajları
  Sevgililer Günü
  Kandil Kutlama Smsleri
  Yeni Yıl Mesajları
  Yılbaşı Mesajları

Ana Sayfa |  Şiir Gönder |  Üye Ol |  Şairler |  Forum |  Chat |  E-Kart  |  Şiir Listesi  |  şiir
© 2017 Şiirci.net. Bütün hakları saklıdır.
benbir@siirci.net